ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը հունիսի 20-ին ընդունել է ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթին:
Ողջունելով դեսպանին ՀՀ Ազգային ժողովում՝ Արա Բաբլոյանը ցավով անդրադարձել է վերջին մեկ ամսվա ընթացքում Լոնդոնում տեղի ունեցած ահաբեկչական հարձակումներին, որոնց հետեւանքով բազմաթիվ մարդիկ են զոհվել:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է. «Հայաստանը խստորեն դատապարտում է ահաբեկչական խմբավորումների կողմից մարդկության դեմ իրականացվող հանցագործությունները եւ կարեւորում այդ չարիքն արմատախիլ անելու պայքարում միջազգային հանրության ջանքերի միավորումը»:
Արա Բաբլոյանը գոհունակությամբ փաստել է, որ Հայաստանի եւ Միացյալ Թագավորության միջեւ հարաբերությունների երկկողմ օրակարգն հետզհետե ընդարձակվում է՝ արձանագրելով հայ-բրիտանական քաղաքական շփումների եւ համագործակցության ակտիվացում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանում Բրիտանական խորհրդի գործունեությունը, որի շնորհիվ մեր երկրում իրականացվում են բազմաթիվ կրթական եւ մշակութային ծրագրեր՝ նպաստելով հայ-բրիտանական կապերի ամրապնդմանը:
Արա Բաբլոյանը նշել է, որ Հայաստանն ընթանում է ժողովրդավարությունը զարգացնելու, մարդու իրավունքները պաշտպանելու հստակ ուղղությամբ՝ աշխարհում խաղաղության եւ ժողովրդավարության համար պայքարող քաղաքակիրթ հանրության մասը կազմելով:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ Արա Բաբլոյանը շնորհակալություն է հայտնել այդ հարցի շուրջ ունեցած Միացյալ Թագավորության դիրքորոշման համար եւ նշել, որ Հայաստանը հաստատակամ է հակամարտությունը լուծել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում:
ՀՀ ԱԺ նախագահը փաստել է. «Որպես բժիշկ՝ առավել կարեւորում եմ մարդկային կյանքը եւ ցավ եմ ապրում, երբ խաղաղ պայմաններում, հրադադարի ժամանակ երիտասարդներ են զոհվում: Քսանմեկերորդ դարում եւ քաղաքակիրթ աշխարհում սա անընդունելի է»:
ՀՀ-ում Մեծ Բրիտանիայի եւ Հյուսիսային Իռլանդիայի Միացյալ Թագավորության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջուդիթ Ֆարնուորթը շնորհավորել է Արա Բաբլոյանին ՀՀ ԱԺ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ :
Դեսպանը նշել է, որ Միացյալ Թագավորությունը խորհրդարանական կառավարման մեծ փորձ ունի եւ կարող է աջակցել Հայաստանին՝ խորհրդարանական վերահսկողության մեխանիզմները զարգացնելու, ժողովրդավարությունն ամրապնդելու գործում:
Ջուդիթ Ֆարնուորթը ցավակցություն է հայտնել վերջին օրերին շփման գծում զոհված չորս զինծառայողների մահվան կապակցությամբ՝ նշելով, որ եւ պատերազմի, եւ հրադադարի պայմաններում այդ երիտասարդների մահն իրոք ցավալի եւ անընդունելի է: Այս համատեքստում տիկին Ֆարնուորթը փաստել է, որ Միացյալ Թագավորությունը  սատարում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մոտեցումները եւ հակամարտության լուծումը տեսնում բացառապես բանակցային ճանապարհով:
Դեսպանը նշել է, որ երկրները չեն կարող ընտրել իրենց աշխարհագրական դիրքը, բայց կարող են ընտրել ապագան. Հայաստանում տեսանելի են ժողովրդավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության, խոսքի ազատության ուղղությամբ կատարվող քայլերը:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցներն անդրադարձել են կառավարման խորհրդարանական համակարգին, մեր երկրում ժողովրդավարության զարգացմանը, հայ-բրիտանական խորհրդարանական համագործակցությանն առնչվող հարցերին:

20 июня Председатель НС А.Баблоян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джудит Фарнуорт.
Приветствуя посла в НС, А.Баблоян с болью коснулся недавних терактов в Лондоне, повлекших многочисленные людские жертвы.
Председатель НС отметил: “Армения строго осуждает преступления террористических группировок против человечества и подчеркивает необходимость объединения усилий международного сообщества в борьбе с искоренением этого зла”.
А.Баблоян с удовлетворением констатировал, что двусторонняя повестка отношений между РА и Великобританией последовательно расширяется, отмечая активизацию армяно-британских политических контактов и сотрудничества.
Председатель НС высоко оценил деятельность Британского совета в Армении, благодаря которой в нашей стране осуществляется множество культурно-образовательных программ, способствующих укреплению армяно-британских связей.
А.Баблоян отметил, что Армения движется твердым путем развития демократии, защиты прав человека, составляя часть борющегося за мир и демократию цивилизованного общества.
Коснувшись Нагорно-Карабахской проблемы, А.Баблоян поблагодарил Великобританию за позицию по данному вопросу и отметил, что Армения привержена решению конфликта в формате сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Спикер НС заметил: “Как врач более всего осознаю важность человеческой жизни и испытываю глубокую боль, когда в мирных условиях, во время перемирия, гибнет молодежь. В XXI веке и в цивилизованном мире это недопустимо”.
Чрезвычайный и Полномочный посол Соединенного Королевства Великобритании и Северной Ирландии в РА Джудит Фарнуорт поздравила А.Баблояна с избранием Председателем НС РА.
Посол отметила, что Соединенное Королевство обладает большим опытом парламентского управления и может содействовать Армении в развитии механизмов парламентского контроля, укреплении демократии.
Джудит Фарнуорт выразила соболезнование в связи с гибелью четырех военнослужащих на армяно-азербайджанской линии соприкосновения, отметив, что в условиях перемирия их смерть действительно неприемлема и достойна сожаления. В этом контексте она констатировала, что Великобритания поддерживает подходы МГ ОБСЕ и видит решение конфликта исключительно переговорным путем.
Посол отметила, что страны не могут выбирать свое географическое положение, но могут выбрать будущее – в Армении очевидны шаги по защите демократии, прав человека, свободы слова.
В завершение встречи собеседники обратились к парламентской системе правления, вопросам развития демократии в РА и армяно-британского парламентского сотрудничества.